Ewa Miszczyk-Wróbel

radca prawny

Od wielu lat z sukcesem pomagam deweloperom oraz wykonawcom zakładać spółki budowlane, a następnie prowadzić je w sposób bezpieczny, osiągając sukcesy w branży budowlanej...
[Więcej >>>]

Porozmawiajmy

Jak dobrze sprzedać spółkę budowlaną? EBITDA.

Ewa Miszczyk-Wróbel06 października 2019Komentarze (0)

Założyłeś spółkę budowlaną, zrealizowałeś kilka niezłych inwestycji i po głowie chodzą ci wakacje. Ale nie takie ekspresowe. Tym razem marzysz, aby sprzedać spółkę i kupić dom na greckiej wyspie. Na przykład na Kefalonii, blisko plaży, z pięknym widokiem na sąsiednią wyspę Zakynthos.

Jeśli tak, zaprzyjaźnij się z EBITDĄ 😊 Od teraz nie będziesz bowiem skupiony na zarabianiu, a na budowaniu wartości swojej spółki. A wpływ na tę wartość może mieć każda twoja decyzja.

Sprzedajemy dla zysku

Sprzedaż usług budowlanych intuicyjnie kojarzy się z zyskiem, prawda? Więcej budujesz, więcej sprzedajesz, rośnie zysk, rosną podatki.

Jeśli choć trochę znasz się już na prowadzeniu spółki kapitałowej to wiesz, że cały zysk, jaki wypracujesz, będzie podwójnie opodatkowany. Najpierw jak spółka go zarobi, potem jak go sobie wypłacisz w formie dywidendy. Trochę kiepsko, ale cóż zrobić. Podatki święta rzecz 😊

Jak podaje Jarosław Tuczko w artykule „Czym jest EBITDA i dlaczego ma znaczenie dla każdego menedżera?”:

 „W finansach wyróżniamy co najmniej cztery rodzaje zysków: marżę, EBITDA, EBIT, zysk brutto i zysk netto. Dochodzą do tego jeszcze dwa mniej znane: zysk zatrzymany i zysk rezydualny.”– powtarzam za mądrymi głowami.*

To co z tą EBITDĄ?

EBITDA to skrót z języka angielskiego od słów „earnings before interest, taxes, depreciation and amortization”. Czyli nic innego, jak zysk przed potrąceniem kosztów finansowych (odsetek), podatków i amortyzacji. Wszystko to oczywiście w dużym skrócie.

Innymi słowy, może nieco bardzie obrazowo, pojęcie EBITDA uosabia ten mityczny czysty zysk wypracowany przez ciebie w pocie czoła z działalności operacyjnej spółki budowlanej.

Piszą też o niej – nieco uogólniając – że jest to „miernik do generowania gotówki”. Wspaniale, prawda? 😊 Co za tym idzie, większa EBITDA, większa wartość twojej spółki budowlanej. Bez fantazyjnych przymiotników wskaźnik ten to jednak nic innego jak:

„(…) zysk wypracowany przez firmę z uwzględnieniem jej kosztów wewnętrznych, ale bez uwzględnienia amortyzacji jako kosztu, który nie stanowił wydatku, oraz odsetek, których wysokość uzależniona jest od sposobu finansowania majątku firmy. Amortyzacja oraz koszty finansowe nie zależą od samej firmy, od jej działalności operacyjnej.”

Jeśli jesteś nie tylko „budowlanym sercem”, ale i „finansową głową”, sam możesz o tym wskaźniku wiele przeczytać w sieci Internet. Jeśli jednak nie bardzo orientujesz się w temacie, warto zatrudnić kogoś, kto się na tym zna.

Spółka budowlana z wysoką EBITDĄ to spółka wartościowa. Im wyższy wskaźnik, tym twój dom na Kefalonii będzie większy, a plaża bliżej. Warto więc do tematu podejść poważnie.

Podsumujmy ten krótki wpis

Gorąco polecam cytowany powyżej artykuł Jarosława Tuczko, świetnie przedstawia temat niewtajemniczonym.

Przeczytaj, a potem sprawdź tętno swojej spółki, zbadaj jej EBITDĘ. Wtedy z marzenia o domu na greckiej wyspie możesz zacząć robić plan 🙂

Przemyśl też dywidendę. Może warto się skupić na budowaniu wartości firmy, a nie na konsumowaniu zysku? Jaki inwestor będzie zainteresowany tym, ile ty do tej pory zarobiłeś? Jego będzie interesowało, ile on może zarobić na twojej spółce w przyszłości. A to będzie zależeć od jej wartości. Amen 😊

*Jarosław Tuczko w: „Czym jest EBITDA i dlaczego ma znaczenie dla każdego menedżera?” Znajdziesz go tutaj.

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: