Uwaga: Postu Jak podpisać zgłoszenie do rejestru beneficjentów możesz posłuchać, jeśli nie masz czasu na czytanie. Zajrzyj też do innych odcinków podcastu Spółka Budowlana!
***
Jeśli lubisz jazdę bez trzymanki, to prawdopodobnie na dziś zostawiłeś wpis beneficjentów swojej spółki do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Dziś bowiem tj. 13 lipca 2020 r. upływa termin na takie zgłoszenie dla spółek powstałych przed październikiem 2019 r. Samo zgłoszenie nie jest specjalnie trudne, ale jak się człowiek spieszy…
CRBR
Obowiązek wpisu do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dotyczy spółek jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółek z ograniczoną odpowiedzialnością oraz akcyjnych.
Beneficjentów rzeczywistych nie zgłaszają spółki partnerskie i spółki publiczne. Te ostatnie od dawna muszą bowiem informować na swoich stronach internetowych o akcjonariuszach posiadających więcej niż 5% głosów z posiadanych akcji. Nie robią tego również spółki zagraniczne, które prowadzą działalność w Polsce w formie oddziału.
Do rejestru nie wpisujemy także stowarzyszeń, fundacji oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą ujawnioną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych znajduje się pod tym linkiem:
https://www.podatki.gov.pl/crbr/
Beneficjent rzeczywisty
Dla przypomnienia, beneficjentem rzeczywistym nie jest każdy wspólnik spółki. Nie, naprawdę nie wpisujemy po KRS wszystkich jak leci ?
„Beneficjentami rzeczywistymi są osoby fizyczne sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką dzięki posiadanym uprawnieniom, które wynikają z okoliczności prawnych lub faktycznych i które umożliwiają wywieranie decydującego wpływu na czynności lub działania podejmowane przez spółkę. To również osoby, w imieniu których nawiązywane są stosunki gospodarcze lub przeprowadzana jest transakcja okazjonalna.”
W przypadku podmiotu będącego osobą prawną są to:
- osoba fizyczna będąca udziałowcem lub akcjonariuszem, której przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji tej osoby prawnej,
- osoba fizyczna dysponująca więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę nad osobą prawną lub osobami prawnymi, którym łącznie przysługuje prawo własności więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu,
- osoba fizyczna sprawująca kontrolę poprzez posiadanie w stosunku do tej osoby prawnej uprawnień podmiotu dominującego w rozumieniu ustawy o rachunkowości,
- jeśli nie można ustalić tożsamości osób fizycznych określonych powyżej (lub są co do tego wątpliwości) – osoba fizyczna zajmująca wyższe stanowisko kierownicze.
Problemy z Szafirem
Zdecydowana większość z was zrobi zgłoszenie beneficjenta rzeczywistego w 15 minut. O ile oczywiście posiada w miarę prostą strukturę własnościową. W szczególności, jeśli nie musi dziś szukać swoich beneficjentów rzeczywistych po egzotycznych rejestrach handlowych.
Ale będą i tacy, którzy nawet przy prostej strukturze własnościowej napotkają problemy. Jednym z nich jest problem z podpisaniem zgłoszenia do CRBR za pomocą podpisu kwalifikowanego Szafir.
Jak zgłosić beneficjenta podpisując podpisem kwalifikowanym Szafir
Aby zrobić zgłoszenie do CRBR należy w pierwszej kolejności wejść na tę stronę:
https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
Następnie wybrać „utwórz zgłoszenie” https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/utworz-zgloszenie i uzupełnić wymagane dane. Po uzupełnieniu formularza należy sporządzić tzw. dokument XML
Po zapisaniu dokumentu u siebie na dysku należy go podpisać. Nic trudnego, prawda? 🙂 I tu mogą się pojawić problemy z odpowiednim rozszerzeniem. Plik automatycznie zapisuje się jako XAdES, a rejestr wczyta nam jedynie XML. Aby to poprawić, należy uruchomić aplikację Szafir i otworzyć zakładkę „Kreator podpisu”/Format plików XAdES. Następnie w parametrach podpisu należy zaznaczyć checkbox „Podpis otaczany” i wskazać plik XML, który ma być podpisany.
Na końcu należy zrobić najważniejszą rzecz. Mianowicie należy zmienić plik wynikowy, to znaczy jest rozszerzenie. Na końcu pliku po kropce musimy mieć XML w miejsce XAdES. Aby to zmienić należy wcisnąć „zmień” oraz skasować widoczne rozszerzenie XAdES.
Nie wolno zmieniać pozostałych części nazwy pliku.
Nie zapomnij wcisnąć „zakończ”, aby oryginalny plik z danymi został zastąpiony plikiem z danymi i podpisem. Na zakończenie pozostaje wczytać podpisany dokument XML https://crbr.podatki.gov.pl/adcrbr/#/
I po krzyku, jak to się mówi.
Jak nie Szafirem to profilem zaufanym
Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z właściwym rozszerzeniem pliku podpisanym Szafirem, po prostu odpuść. Podpisz zgłoszenie profilem zaufanym i po sprawie. Jeśli jeszcze nie masz takiego profilu, w kilka minut bez problemu (co do zasady) założysz go w bankowości elektronicznej. Będzie mniej stresu, a profil zaufany pewnie nie raz jeszcze ci się przyda.
Więcej informacji na temat CRBR znajdziesz w moim poprzednim wpisie na blogu – link tutaj. Tam też poczytasz o filmie The Laundromat. Filmweb daje mu co prawda tylko 5,8 gwiazdek, ale warto obejrzeć aby się dowiedzieć, jak to czasem bywa z tym beneficjentem rzeczywistym w Wielkim Świecie 🙂 Szczególnie jeśli szuka go urocza Meryl Streep.
***
A teraz kawa. Kawa uczyni ten dzień lepszym ?
***
PS. Mojego podcastu możesz też słuchać na YouTube:
{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Tak jest – kawa zdecydowanie sprawia, że każdy dzień jest ciut lepszy.
Swoją drogą bardzo ładna nazwa dla tak prozaicznej konstrukcji, jaką jest podpis kwalifikowany. 🙂
Dobrego dnia Pani Mecenas! 🙂
Rafał 🙂
Rzeczywiście nazwa udana, rozszerzenie pliku już niekoniecznie 🙂
serdecznie pozdrawiam!
E.