„Najpierw my kształtujemy nasze budynki, a potem one kształtują nas” powiedział kiedyś Winston Churchill. Pięknie, prawda?
Wspominam o tym, bowiem w dniu 24 września 2023 r. weszła w życie nowa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Na stronie internetowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii przeczytacie:
„Reforma systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego ma na celu zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego.” (…) „Przyjęte przepisy zapobiegną postępującej – chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni, przywrócą racjonalność procesów gospodarowania przestrzenią, jednocześnie ustanowią silne podstawy dla sprawnej realizacji procesów inwestycyjno-budowlanych i zapewniając inwestorom stabilność warunków inwestowania.„*
Kto to napisał? Nie można prościej? I co to tak naprawdę w praktyce oznacza? Czy mamy do czynienia z rewolucją, czy może z korektą systemu zagospodarowania przestrzennego?
Czy dzięki temu Polska będzie kiedyś piękna? … I co to wszystko ma wspólnego z pociągami? 🙂
Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te pytania, zapraszam do odsłuchania najnowszego odcinka mojego podcastu. Miałam bowiem przyjemność gościć dr Kazimierza Pawlika – radcę prawnego, wykładowcę akademickiego, eksperta m.in. z dziedziny planowania i zagospodarowania przestrzennego i współautora książki „Systemowe zmiany w planowaniu przestrzennym”, która niedawno ukazała się na łamach wydawnictwa C.H. Beck i którą znajdziecie tutaj.
Enjoy!
Ewa
***
dr Kazimierz Pawlik – radca prawny, wykładowca akademicki, adiunkt w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ekspert Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego. Autor ponad 500 artykułów i monografii z zakresu prawa samorządowego, prawa budowlanego, planowania przestrzennego, postępowania administracyjnego i dostępu do informacji publicznej.
W ramach indywidualnej praktyki specjalizuje się w postępowaniach administracyjnych, w szczególności obsłudze procesów inwestycyjnych w budownictwie, oraz w dostępie do informacji publicznej, z czego prowadzi obsługę prawną oraz szkolenia. Pełnomocnik w wielu potępowaniach administracyjnych i sądowoadministracyjnych.
Prowadzi szkolenia i wideoszkolenia dla pracowników organów administracji rządowej i samorządowej w sprawach dostępu do informacji publicznej, ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego oraz prawa budowlanego. Badania naukowe koncentruje na formalnoprawnych narzędziach kontroli władz publicznych, w szczególności na instytucji dostępu do informacji publicznej.
***
Podcastu Spółka Budowlana możesz słuchać również na YouTube:
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }