Tym razem zacznę od końca. Przeniesienie pozwolenia na budowę na nowego inwestora nie jest tożsame z przeniesieniem na niego autorskich praw majątkowych. Koniec. Pozamiatane. Jak nie było odpowiedniej umowy z projektantem, to teraz trzeba z nim negocjować nowe wynagrodzenie etc.
Przeniesienie decyzji pozwolenia na budowę
Jak zapewne wiecie, zgodnie z przepisami prawa budowlanego decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego i wydaniu pozwolenia na budowę na wniosek nowego inwestora może zostać na niego „przeniesiona”.
Nie przeprowadza się wówczas od początku całej procedury administracyjnej związanej ze złożeniem projektu budowlanego etc., tylko wydaje się nową decyzję o przeniesieniu poprzednio wydanej decyzji. W zasadzie to całkiem proste.
Aby taka nowa decyzja – nazwijmy ją decyzją „przenoszącą” – mogła została wydana, muszą być „tylko i aż” spełnione odpowiednie przesłanki określone w przepisach prawa budowlanego. Skutki prawne decyzji o pozwoleniu na budowę nie rozciągają się bowiem na każdoczesnego właściciela nieruchomości, którego ta decyzja dotyczy.
***
Uwaga: Ten artykuł możesz posłuchać w podcaście Spółka Budowlana:
***
Do tych przesłanek zalicza się:
- przyjęcie przez nowego inwestora warunków zawartych w decyzji o pozwoleniu na budowę;
- złożenie przez nowego inwestora oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;
- zgoda dotychczasowego inwestora, na rzecz którego została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę (z wyjątkiem sytuacji, gdy własność nieruchomości lub uprawnienia wynikające z użytkowania wieczystego dotyczącego nieruchomości, objęte decyzją o pozwoleniu na budowę, po wydaniu tego pozwolenia przeszły z dotychczasowego inwestora na nowego inwestora wnioskującego o przeniesienie pozwolenia na budowę).
Przesłanki te zgodnie z przepisami muszą być spełnione łącznie.
Zauważcie, że nie ma wśród tych przesłanek nic na temat autorskich praw majątkowych projektanta do projektu architektonicznego. Podobnie próżno szukać w przepisach prawa autorskiego, o budowlanych nie wspominając.
Teoretycznie nowy inwestor, na którego przeniesiono decyzję o pozwoleniu na budowę, przyjmuje wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. A więc teoretycznie wszystkie prawa i obowiązki z niej wynikające. Czyli może kontynuować proces inwestycyjny zgodnie z warunkami wydanego pozwolenia na budowę, musi także wykonywać obowiązki nałożone przez organ wydający decyzję etc.
Przejmując jednak wszystkie prawa i obowiązki nie przejmuje jednak autorskich praw majątkowych do projektu architektonicznego, który stał się projektem budowlanym. Pomimo bowiem tego, że projekt budowlany podlega zatwierdzeniu w decyzji o pozwoleniu na budowę, to przeniesienie tej decyzji na nowego inwestora nie odnosi skutków co do przeniesienia praw autorskich do dokumentacji projektowej.
To są zupełnie rozłączne kwestie, o których inwestorzy bardzo często zapominają.
Jakie wiążą się z tym konsekwencje?
Nowy inwestor powinien uzyskać autorskie prawa majątkowe do dokumentacji projektowej. Najlepiej zapewnić to sobie jeszcze przed przeniesieniem decyzji pozwolenia na budowę. Ostrożności nigdy za wiele, prawda?
Brak nabycia tych praw w przypadku przeniesienia decyzji o pozwoleniu na budowę i realizacji inwestycji naraża go bowiem na roszczenia podmiotu, któremu te prawa przysługują. To jest co do zasady projektanta, ale w życiu różnie bywa 😉
Chyba że poprzedni inwestor nabył te prawa i może je przenieść bez żadnego problemu na nowego inwestora. Takich inwestorów lubię. Takich, to znaczy tych, którzy przychodzą wcześniej do prawnika i pytają, jak się zabezpieczyć, bo być może będą chcieli przenieść decyzję pozwolenia na budowę na inny podmiot.
autor:
Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny
Zdjęcie w poście chodzi z Unsplash
***
Podcastu Spółka Budowlana możesz słuchać również na YouTube:
Odpowiedzialność zawodowa i dyscyplinarna architekta – na czym polega?
Pytanie to, w tytule, postawione tak śmiało, choćby z największym bólem rozwiązać by należało Tak by zaczął Konstanty Ildefons Gałczyński.
Ależ mam dzisiaj dzień na poezję… ale może po prostu powiem, że osoba wykonująca w Polsce zawód architekta ponosi odpowiedzialność zawodową oraz dyscyplinarną, w tym m.in. również za naruszenie postanowień kodeksu etyki zawodowej architektów… [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }