Ewa Miszczyk-Wróbel

radca prawny

Od wielu lat z sukcesem pomagam deweloperom oraz wykonawcom zakładać spółki budowlane, a następnie prowadzić je w sposób bezpieczny, osiągając sukcesy w branży budowlanej...
[Więcej >>>]

Sklep

Umowa o pracę a elastyczne formy zatrudnienia na budowie

Ewa Miszczyk-Wróbel27 czerwca 2019Komentarze (0)

Spółka budowlana prędzej czy później zostanie pracodawcą. Dzisiejszy rynek pracy to rynek pracownika, a umowa o pracę w porównaniu do innych form zatrudnienia, jest bardzo atrakcyjna.

Coraz częściej też sami inwestorzy lub generalni wykonawcy, dbając o szeroko rozumianą jakość i bezpieczeństwo inwestycji, wymuszają na współpracujących firmach zatrudnianie personelu w oparciu o umowy o pracę.

W szczególności jest to charakterystyczne dla inwestycji realizowanych w drodze zamówień publicznych.

Uwaga, ten artykuł możesz sobie wygodnie przesłuchać:

***

Umowa o pracę w obecnej chwili  najkorzystniejszą umową dla pracownika budowlanego. Wiążą się z nią przewidziane przepisami Kodeksu pracy przywileje, jak na przykład prawo do płatnego urlopu czy wynagrodzenia przestojowego, prawo do zwolnienia lekarskiego, czy prawo do korzystania ze świadczeń z zakładowego funduszu socjalnego etc.

Taka umowa jest też umową stabilną, gwarantującą przy dłuższym zatrudnieniu nieokreślony czas jej trwania, a co za tym idzie – trudniejsze jej rozwiązanie.

Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony może być bowiem dokonane jedynie wraz z podaniem prawdziwej i konkretnej przyczyny. W niektórych przypadkach będzie się również wiązało z prawem pracownika do otrzymania odprawy pieniężnej w niemałej wysokości.

Umowa cywilnoprawna na budowie

Kiedy jednak inwestycja budowlana nie jest długa lub kiedy określone czynności są wykonywane przez krótkie odcinki czasu, a jednocześnie generalny wykonawca nie ma dużego budżetu na koszty pracy, w grę mogą wejść inne, bardziej elastyczne formy zatrudnienia.

Mowa tutaj o tzw. umowach cywilnoprawnych. Nie mogą one jednak być realizowane w warunkach, dla których jest zastrzeżona umowa o pracę.

W tym miejscu należy wskazać, iż na budowach praktycznie nie spotyka się już pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o dzieło.

Kilka lat nieustannych kontroli ZUS i inspekcji pracy zrobiło swoje. Generalni wykonawcy nauczyli się, że co do zasady codzienne wykonywanie czynności przez pracowników budowlanych nie stanowi umowy rezultatu a umowę starannego działania podlegającą składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.

Umowa zlecenia

Nadal jednak w branży budowlanej i to dość często stosuje się umowy zlecenia. To elastyczna forma zatrudnienia, niejednokrotnie preferowana na przykład przez studentów czy przez sezonowych pracowników budowlanych.

Aby umowa taka była poprawnie skonstruowana powinna określać co najmniej przedmiot zlecanych czynności, czas trwania czy też termin ich realizacji oraz wynagrodzenie – to niezbędne minimum. Umowy zlecenia od niedawna są objęte taką samą ochroną w zakresie minimalnego wynagrodzenia, jak umowy o pracę (w 2019 r. minimalna stawka godzinowa wynosi 14,70 zł brutto/godz.).

Samozatrudnienie na budowie

Na małych inwestycjach budowlanych spotyka się też tzw. samozatrudnienie, czyli cywilne umowy współpracy zawierane z pracownikami prowadzącymi własne działalności gospodarcze.

Większe inwestycje realizuje się jednak w oparciu o cywilne umowy podwykonawcze, o których szczegółowo będzie mowa w kolejnych wpisach na moim blogu.

Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny

***

Jak rozliczyć wykonawstwo zastępcze?

Kiedy twój podwykonawca zawali robotę masz dwa wyjścia – usiąść i płakać albo działać. Polecam drugą opcję 😊 Termin goni, roboty budowlane trzeba dokończyć, inaczej inwestor naliczy karę umowną.

Jak to zrobić efektywnie? Warto skorzystać z dość popularnego wykonawstwa zastępczego.

Porządna umowa z podwykonawcą powinna zawierać postanowienia przewidujące możliwość zastępczego wykonania robót, których nie dałby rady – z różnych przyczyn – wykonać w terminie podwykonawca. Oczywiście na jego koszt i ryzyko… [Czytaj dalej…]

***

Zachęcam Cię do lektury także innych artykułów:

Jaka odpowiedzialność za użytkowanie obiektu w sposób niezgodny z przepisami?

Z alkomatem na budowie – rozwiązanie (nie)dozwolone

***

PS. Mojego podcastu możesz też słuchać na YouTube:

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: