Ewa Miszczyk-Wróbel

radca prawny

Od wielu lat z sukcesem pomagam deweloperom oraz wykonawcom zakładać spółki budowlane, a następnie prowadzić je w sposób bezpieczny, osiągając sukcesy w branży budowlanej...
[Więcej >>>]

Sklep

Cztery ściany i dach – epilog

Ewa Miszczyk-Wróbel21 stycznia 2021Komentarze (0)

To nie może być przypadek. Wczoraj Donald Trump zakończył swoją prezydenturę, a ja dziś dotarłam do tego fragmentu: „Donald Trump jest deweloperem, a więc niemal z definicji marzycielem. Marzyciele bywają oderwani od rzeczywistości. (…) Jako architekt mogę to zrozumieć, choć inaczej radzimy sobie z realiami.” A dalej jest jeszcze ciekawiej.

Fragment pochodzi z książki „Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji” autorstwa R. de Graff. Wydana w 2019 r. w Polsce przez Instytut Architektury jest ciekawą opowieścią o współczesnych realiach pracy architekta.

Wracając do „zmiany warty” w USA, zostawię was z poniższym fragmentem, w którym autor opisuje swoje odczucia związane z wyborami prezydenckimi w 2016 r.

„Społeczeństwo, w którym deweloper jest prezydentem, architekt zaś burmistrzem, zaczyna odzwierciedlać hierarchię obowiązującą w branży budowlanej. Zastanówmy się, co dobrego może z niej wyniknąć. Jakie skutki przyniesie  skopiowanie na poziomie państwa  wzorców rządzenia zaczerpniętych z przemysłu budowlanego?”

(…)

„Donald Trump jest deweloperem, a więc niemal z definicji marzycielem. Marzyciele bywają oderwani od rzeczywistości. (…) Jako architekt mogę to zrozumieć, choć inaczej radzimy sobie z realiami.”

(…)

„W swojej pracy architekci tymczasowo wypierają mniej pożądane strony rzeczywistości – ograniczenia budżetowe, technikalia  wykonawstwa oraz dominujące gusta. Deweloperzy zwykle biorą hurtem wszystkie jej aspekty i zamykają oczy na sprzeczności w żądaniach klientów:

 • Zróbcie ulice w kratkę, jak w Nowym Jorku, ale promieniste.
 • Idea kwadratowego placu jest super, ale chcielibyśmy, żeby był mniej kwadratowy.
 • Budynki powinny stać ciaśniej, a ulice niech będą węższe, ale należy zapewnić widoki we wszystkich kierunkach.
 • Chcemy geometrycznych kształtów, które są jednocześnie organiczne.
 • Proszę zwiększyć gęstość zabudowy, ale żeby było dużo wody.

„Trumpowskie oderwanie od rzeczywistości architektowi musi wydawać się znajome. W innym kontekście jego podejście można by nazwać kreatywnym, widzieć w nim przejaw myślenia lateralnego lub po prostu nieokiełznanej wyobraźni.”

(…)

„Jak do tego doszło, że wszyscy się pomylili? – Prowadzący wiadomości z trudem ukrywa niedowierzanie.”

***

Naprawdę przyjemnie się czyta tę książkę. Można w niej znaleźć wiele smaczków o współczesnych światowych inwestycjach. Polecam!

A co do dewelopera na stanowisku prezydenta, to jak widać od 20.01.2021 r. Amerykanie odkręcają skutki 🙂

W czym mogę Ci pomóc?

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

  { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

  Dodaj komentarz

  Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

  Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

  Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

  Poprzedni wpis:

  Następny wpis: