To nie może być przypadek. Wczoraj Donald Trump zakończył swoją prezydenturę, a ja dziś dotarłam do tego fragmentu: „Donald Trump jest deweloperem, a więc niemal z definicji marzycielem. Marzyciele bywają oderwani od rzeczywistości. (…) Jako architekt mogę to zrozumieć, choć inaczej radzimy sobie z realiami.” A dalej jest jeszcze ciekawiej.
Fragment pochodzi z książki „Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji” autorstwa R. de Graff. Wydana w 2019 r. w Polsce przez Instytut Architektury jest ciekawą opowieścią o współczesnych realiach pracy architekta.
Wracając do „zmiany warty” w USA, zostawię was z poniższym fragmentem, w którym autor opisuje swoje odczucia związane z wyborami prezydenckimi w 2016 r.
„Społeczeństwo, w którym deweloper jest prezydentem, architekt zaś burmistrzem, zaczyna odzwierciedlać hierarchię obowiązującą w branży budowlanej. Zastanówmy się, co dobrego może z niej wyniknąć. Jakie skutki przyniesie skopiowanie na poziomie państwa wzorców rządzenia zaczerpniętych z przemysłu budowlanego?”
(…)
„Donald Trump jest deweloperem, a więc niemal z definicji marzycielem. Marzyciele bywają oderwani od rzeczywistości. (…) Jako architekt mogę to zrozumieć, choć inaczej radzimy sobie z realiami.”
(…)
„W swojej pracy architekci tymczasowo wypierają mniej pożądane strony rzeczywistości – ograniczenia budżetowe, technikalia wykonawstwa oraz dominujące gusta. Deweloperzy zwykle biorą hurtem wszystkie jej aspekty i zamykają oczy na sprzeczności w żądaniach klientów:
- Zróbcie ulice w kratkę, jak w Nowym Jorku, ale promieniste.
- Idea kwadratowego placu jest super, ale chcielibyśmy, żeby był mniej kwadratowy.
- Budynki powinny stać ciaśniej, a ulice niech będą węższe, ale należy zapewnić widoki we wszystkich kierunkach.
- Chcemy geometrycznych kształtów, które są jednocześnie organiczne.
- Proszę zwiększyć gęstość zabudowy, ale żeby było dużo wody.
„Trumpowskie oderwanie od rzeczywistości architektowi musi wydawać się znajome. W innym kontekście jego podejście można by nazwać kreatywnym, widzieć w nim przejaw myślenia lateralnego lub po prostu nieokiełznanej wyobraźni.”
(…)
„Jak do tego doszło, że wszyscy się pomylili? – Prowadzący wiadomości z trudem ukrywa niedowierzanie.”
***
Naprawdę przyjemnie się czyta tę książkę. Można w niej znaleźć wiele smaczków o współczesnych światowych inwestycjach. Polecam!
A co do dewelopera na stanowisku prezydenta, to jak widać od 20.01.2021 r. Amerykanie odkręcają skutki 🙂
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }