Ewa Miszczyk-Wróbel

radca prawny

Od wielu lat z sukcesem pomagam deweloperom oraz wykonawcom zakładać spółki budowlane, a następnie prowadzić je w sposób bezpieczny, osiągając sukcesy w branży budowlanej...
[Więcej >>>]

Sklep

Kiedy nie ma flow między Tobą i architektem

Ewa Miszczyk-Wróbel22 marca 2023Komentarze (0)

Niedawno zwrócił się do mnie klient z taką sprawą:

Pokłóciłem się z architektem i ostatecznie nie przeniósł na mnie praw autorskich do projektu, za który zapłaciłem. Pozwolenie na budowę jest ostateczne.

Ale architekt mówi, że nie mogę rozpocząć budowy, bo naruszę jego prawa.

Co ja mam zrobić?…

Kiedy nie ma flow między Tobą i architektem

Jak to co – możesz budować

Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, to od razu się zrelaksuj. Oczywiście, że możesz na podstawie zakupionego projektu wybudować swój dom, warsztat, biuro, czy co tam zleciłeś do zaprojektowania.

Ale tylko jeden (!).

Pisałam o tym kiedyś na blogu, ale widzę że temat wraca. Poświęćmy mu więc jeszcze trochę uwagi.

***

Uwaga: Ten artykuł możesz posłuchać w podcaście Spółka Budowlana:

***

Nabycie egzemplarza projektu architektonicznego

Dla przypomnienia, zgodnie z art. 61 prawa autorskiego nabycie od twórcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy. O ile zawarta przez strony umowa nie stanowi inaczej.

Jest to uprawnienie wynikające z nabycia egzemplarza projektu architektonicznego w celu tzw. „ucieleśnienia wizji architekta w postaci nowego obiektu, w formie budowli”.[1]

Czyli kupując bez zawarcia pisemnej umowy jeden projekt architektoniczny od architekta możesz wybudować jedną budowlę – powiedzmy jeden dom.

Bez względu na to, że się nie dogadacie z architektem odnośnie przeniesienia przez niego autorskich praw majątkowych do tego projektu.

Po prostu. Nie ma tutaj za dużo nad czym się zastanawiać.

Jeden projekt – jedna budowa

Pamiętajcie tylko, że wybudowanie jednej budowli – przyjmijmy, że to będzie ten jeden dom – nie oznacza, że potem możecie robić z tym projektem co tylko chcecie.

Pomimo bowiem uprawnienia wynikającego ze wspomnianego art. 61 prawa autorskiego, przy architekcie cały czas pozostaną wszystkie jego prawa jako twórcy utworu architektonicznego.[2]

To znaczy autorskie prawa osobiste i majątkowe, z których będzie on mógł skorzystać.

Remont a przebudowa

Zgodnie z art. 335 prawa autorskiego inwestor może korzystać z rysunków i planów budowli (czyli z projektu architektonicznego) jedynie w celu odbudowy lub remontu. Uprawnienie to nie obejmuje jednak prawa do wprowadzania zmian i przeróbek do projektu w celu przebudowy, rozbudowy wybudowanego domu etc.

W większości takich przypadków będziesz musiał zwrócić się do architekta o wyrażenie zgody na zmianę zakupionego i zrealizowanego projektu.

Co więcej, także zmiana takiego projektu przez innego architekta będzie wymagała zgody twórcy projektu, będzie to bowiem tzw. utwór zależny. Zgoda powyższa niejednokrotnie będzie się wiązać się z koniecznością zapłaty dodatkowego wynagrodzenia.

O tym również należy pamiętać rezygnując z zawarcia pisemnej umowy z architektem. Bo może jednak warto od razu wszystko uregulować? 😉

Jeśli więc jesteś w podobnym sporze z architektem jak mój klient i zastanawiasz się nad rozpoczęciem budowy, to odetchnij.

W zdecydowanej większości wypadków będziesz mógł rozpocząć budowę i wybudować swój dom. Jeśli zaś sprawa jest bardziej skomplikowana, zawsze warto skonsultować ją z prawnikiem.

PS. Żyjmy prościej, współpracujmy a nie spierajmy się z architektami! 😉

Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny

Zdjęcie pochodzi z Unsplash

[1]  Piesiewicz Piotr F., Problematyka autorskich roszczeń majątkowych o zaniechanie oraz o usunięcie skutków naruszeń w przypadku naruszenia praw do utworu architektonicznego, Palestra 2015/11-12/54-64.

[2] W tym miejscu nie poświęcam uwagi na badanie, czy taki projekt architektoniczny jest czy nie jest utworem. O tym możesz poczytać tutaj lub tutaj. Jeśli bowiem projekt nie jest utworem, to sprawa się zmienia na korzyść inwestora.

***

Podcastu Spółka Budowlana możesz słuchać również na YouTube:

***

Prawo zastosowania projektu do jednej budowy

Co to takiego: prawo zastosowania projektu do jednej budowy?

Zgodnie z art. 61 prawa autorskiego, jeżeli umowa nie stanowi inaczej, nabycie od twórcy egzemplarza projektu architektonicznego lub architektoniczno-urbanistycznego obejmuje prawo zastosowania go tylko do jednej budowy.

Przepis ten dotyczy majątkowego prawa autorskiego do wytwarzania budowlanych egzemplarzy utworów, inaczej architektonicznych nośników utworów czyli tzw. budowli… [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: