Ewa Miszczyk-Wróbel

radca prawny

Od wielu lat z sukcesem pomagam deweloperom oraz wykonawcom zakładać spółki budowlane, a następnie prowadzić je w sposób bezpieczny, osiągając sukcesy w branży budowlanej...
[Więcej >>>]

Sklep

Split payment w budowlance – bądź na bieżąco!

Ewa Miszczyk-Wróbel19 października 2019Komentarze (0)

Winter is coming, chciałoby się powiedzieć. Klienci kancelarii zaczynają płacić korzystając z mechanizmu podzielonej płatności. Klienci z tzw. branży budowlanej, którzy sami już otrzymują takie płatności. A przecież jeszcze kilka dobrych dni zostało do 1 listopada, od kiedy split payment dla budowlanki będzie obowiązkowy. Nadszedł więc czas, aby coś więcej o tym napisać.

Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie

Najprościej ujmując, split payment to mechanizm podzielonej płatności, który funkcjonuje w naszej rzeczywistości od 2018 r. Niebawem jednak zmienią się zasady.

Od 1 listopada 2019 r. jeśli zamawiający będzie płacił przelewem twoją fakturę,  kwota netto wpadnie na rachunek bieżący a kwota VAT na zamknięty rachunek utworzony jakiś czas temu przez twój bank. Tak samo w drugą stronę. Jeśli zapłacisz podwykonawcy, swobodnie będzie mógł korzystać z przelanej kwoty netto. Kwotę VAT będzie miał „zamrożoną”, do wykorzystania jedynie w płatności do US czy ZUS. Chyba, że „puści ją dalej”, korzystając z tego samego mechanizmu.

Obowiązkowy split payment

Obowiązek stosowania podzielonej płatności dotyczy przelewów za towary czy usługi realizowane pomiędzy podatnikami – przedsiębiorcami podlegającymi opodatkowaniu VAT w Polsce. Jeśli podmioty zagraniczne będą płacić za transakcje podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce, będą zobowiązane do założenia w Polsce rachunku bankowego.

Płatności mają być udokumentowane fakturą o wartości przekraczającej 15 000 zł brutto. Możliwe będzie zrealizowanie w jednym przelewie z mechanizmem podzielonej płatności zapłaty za kilka faktur. To w sumie wydaje się być nawet wygodne.

Co więcej, takie faktury będą musiały w swej treści zawierać informację o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Jeśli jednak będziesz się rozliczał z kontrahentem kompensując wzajemne należności, nie musisz dodawać tej informacji (art. 108a ust. d ustawy o VAT).

Kiedy musisz „w split payment”

Obowiązkowe stosowanie mechanizmu podzielonej płatności dotyczy też wybranych towarów i usług. Są one szczegółowo określone w załączniku nr 15 do ustawy o VAT. Jest ich aż 150 i należy je określać stosownie do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Są wśród nich i roboty budowlane oczywiście.

Jeśli wykonujesz umowę o roboty budowlane, która z jakiegoś powodu może być kwalifikowana inaczej, porozmawiaj o tym z drugą stroną. Doprecyzujcie przedmiot umowy przed jej podpisaniem, w szczególności poprzez wpisanie odpowiedniego PKWiU. Duże korporacje budowlane już to stosują w swoich wzorach umów, zauważyłeś?

Przepisy przejściowe

Ulubione kwestie prawników, mianowicie przepisy intertemporalne. Stosownie do treści art. 10 ustawy o zmianie ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw, przepisy sprzed 1 listopada będą miały zastosowanie w sytuacji, gdy:

przed 1 listopada 2019 r. podatnik dokonał dostawy towarów lub świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy o VAT, dla których obowiązek podatkowy powstał lub faktura została wystawiona po 31 października 2019 r.;

po 31 października 2019 r. podatnik dokonał dostawy towarów lub świadczenia usług, wymienionych w załączniku nr 11 lub załączniku nr 14 do ustawy, dla których faktura została wystawiona przed 1 listopada 2019 r.

Sankcje

A jeśli otrzymasz fakturę z oznaczeniem stosowania mechanizmu podzielonej płatności i się do niego nie zastosujesz? Organ podatkowy będzie uprawniony do naliczenia sankcji. A powiedzmy sobie szczerze, 30% kwoty VAT to niemało, prawda?

A jeśli faktura nie będzie miała takiego oznaczenia? Niestety nie zwalnia cię to z obowiązków. Od 1 listopada 2019 r. musisz zawsze wiedzieć, za jakie towary czy usługi jest konkretna faktura? Czy towary te lub usługi są wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT? Czy masz obowiązek zapłacić tę konkretną fakturę z uwzględnieniem mechanizmu podzielonej płatności. Wspaniale, prawda? ?

Split payment – księgujemy

Jeśli prowadzisz pełną księgowość, warto też sprawdzić, czy wszystko jest „ogarnięte”. Do wykonania jest bowiem aktualizacja planu kont, wprowadzenie dodatkowej ewidencji analitycznej części VAT czy też umieszczenie dodatkowych informacji do sprawozdania finansowego. Nie rób tego sam. Ale koniecznie sprawdź, czy księgowa pamięta.

Nadszedł też najwyższy czas, aby takie techniczne kwestie dograć z dostawcą twojego programu księgowego. Wszystko musi sprawnie działać już za kilka dni.

***

Nie mam dziś nic optymistycznego na zakończenie. Po prostu – spokojnej nocy.

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: