Ewa Miszczyk-Wróbel

radca prawny

Od wielu lat z sukcesem pomagam deweloperom oraz wykonawcom zakładać spółki budowlane, a następnie prowadzić je w sposób bezpieczny, osiągając sukcesy w branży budowlanej...
[Więcej >>>]

Sklep

Jak założyć firmę budowlaną (spółka kapitałowa)

Ewa Miszczyk-Wróbel04 kwietnia 2023Komentarze (0)

Firmę budowlaną możesz prowadzić w różnej formie, na przykład jako własną działalność gospodarczą lub jako spółkę prawa handlowego. Dzisiaj zaczniemy do spółki prawa handlowego, a dokładniej od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jako rozwiązania bezpieczniejszego dla Twoich osobistych finansów.

O prowadzeniu firmy budowlanej w formie działalności gospodarczej opowiem Ci kolejnym razem.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Jak stanowi art. 155 k.s.h. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – dalej będę używać skrótu sp. z o.o. – może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej. To znaczy, że może ona zostać założona również w celu prowadzenia działalności remontowo-budowlanej, która Cię interesuje.

Jak założyć firmę budowlaną spółka kapitałowa

Co odróżnia prowadzenie firmy budowlanej w formie spółki od działalności gospodarczej?

Fakt, iż wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, jak sama nazwa wskazuje, nie odpowiadają za jej zobowiązania. To bardzo atrakcyjne, prawda?

Oczywiście są pewne wyjątki w tym zakresie, ale o tym innym razem. Z Twojego punktu widzenia najważniejsze jest to, że ryzykując nieudaną realizację nie narażasz wprost swojego majątku osobistego, jak to jest przy prowadzeniu działalności gospodarczej.

***

Uwaga: Ten artykuł możesz posłuchać w podcaście Spółka Budowlana:

***

Ile pieniędzy na start firmy budowlanej czyli kapitał spółki z o.o.

Aby założyć taką spółkę nie potrzebujesz dużo zainwestować. Kapitał zakładowy spółki z o.o. powinien wynosić co najmniej 5000 złotych. I nie ma górnego limitu, możesz zainwestować w przedsięwzięcie dowolną kwotę.

Wartość nominalna jednego udziału nie może być przy tym niższa niż 50 złotych.

Pamiętaj także, że kapitał zakładowy spółki budowlanej możesz w każdej chwili powiększyć. Kiedy będziesz chciał realizować większe roboty budowlane i będziesz potrzebował większej ilości środków dla zapewnienia płynności finansowej, zawsze możesz podnieść kapitał spółki.

Na przykład zmieniając umowę spółki lub korzystając z możliwości podniesienia kapitału na mocy uchwały zarządu. W tym drugim przypadku umowa spółki musi zawierać odpowiednie postanowienia.

Kapitał zakładowy spółki z o.o. może zostać pokryty zarówno wkładem pieniężnym, jak również wkładem niepieniężnym. Wkład niepieniężny może stanowić na przykład sprzęt budowlany, środki transportu, nieruchomości, znaki towarowe etc. Wszystko, co ma wartość finansową, może zostać fachowo oszacowane i przyczyni się do działalności zakładanej spółki.

Czym dokładnie Twoja firma budowlana będzie się zajmować, czyli przedmiot działalności spółki

Decydując się na prowadzenie spółki budowlanej musisz wybrać odpowiedni rodzaj działalności gospodarczej.

Jakie numery PKD można podać przy zakładaniu firmy remontowo-budowlanej? Proponuję zacząć od sekcji F, czyli budownictwa:

  • dział 41 – roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków
  • dział 42 – roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej
  • dział 43 – roboty budowlane specjalistyczne

Najprościej przeszukać i wybrać właściwe kody PKD poprzez specjalnie do tego przygotowaną wyszukiwarkę, którą znajdziesz tutaj.

W odpisie z rejestru przedsiębiorców – Krajowego Rejestru Sądowego tzw. KRS będzie widać jedynie 10 wybranych przez Ciebie kodów, w tym jeden kod działalności przeważającej.

W umowie spółki możesz mieć tych kodów znacznie więcej. Dzięki temu możesz elastycznie zmieniać lub rozszerzać działalność, w zależności od potrzeb rynku budowlanego.

Jak założyć firmę budowlaną z dofinansowaniem?

Jeśli nie masz na start kapitału, o jakim marzysz, możesz założyć spółkę wraz ze wspólnikami. Możesz tez poszukać inwestora, który obejmie udziały w zamian za udział w zyskach bez aktywnego angażowania się w działania operacyjne spółki.

Możesz również skorzystać z różnego rodzaju dofinansowań, jakie są dostępne dla przedsiębiorców.

Jeśli jesteś zainteresowany dofinansowaniami i chciałbyś w swojej działalności wykorzystywać nowe technologie, to warto zajrzeć na strony internetowe Polskiego Funduszu Rozwoju. Dofinansowanie znajdziesz również na stronach internetowych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Co więcej, dofinansowań na rozwój działalności spółki szukaj również na stronach internetowych lokalnych urzędów, takich jak Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Księgowość firmy budowlanej

Zanim założysz spółkę budowlaną poszukaj dobrej księgowej, najlepiej mającej doświadczenie w tej branży. To ważne, bowiem spółka z o.o. musi prowadzić pełną księgowość, a przepisy podatkowe dotyczące świadczenie usług w branży budowlanej czy budowlano-montażowej nie są najprostsze.

Usługi budowlane oraz usługi budowlano-montażowe objęte są co do zasady podstawową stawką podatku VAT, czyli 23%.

W zależności od wystąpienia określonych pewnych okoliczności stawka ta może zostać obniżona. I to powinna wiedzieć twoja księgowa 😉 Czyli kiedy zastosować właściwą stawkę podatku VAT żeby uniknąć negatywnych konsekwencji podatkowych.

Poczytaj również:

Koszty założenia firmy (spółki) budowlanej

Koszt założenia spółki budowlanej nie są duże.

Na start potrzebujesz 5000 zł na kapitał zakładowy, 600 zł na rejestrację spółki w KRS oraz środki na sporządzenie umowy spółki u notariusza i na obsługę prawną. Te ostatnie zależą od kilku czynników. Zapewniam Cię jednak, że przy prostej umowie spółki, bez konieczności sporządzania skomplikowanych zapisów, nie są to duże koszty.

Generalnie spółkę budowlaną możesz też założyć przez Internet.

W tym celu wystarczy założyć konto w serwisie S24 i do dzieła 😉 Tak założona spółka z o.o. będzie miała w swojej umowie tylko podstawowe zapisy, jakie przewiduje kodeks spółek handlowych.

Ale na początek wystarczy. Tutaj znajdziesz instrukcję działania serwisu S24.

Pamiętaj, że do jej założenia będziesz potrzebował podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. Dotyczy to wszystkich wspólników, którzy będą chcieli założyć spółkę w takie sposób.

Ubezpieczenie firmy budowlanej – ważna rzecz

I na zakończenie dobra rada. Nie zapomnij o ubezpieczeniu swojej spółki budowlanej. I nie mam na myśli podpisania pierwszej lepszej polisy odpowiedzialności cywilnej za jak najniższą składkę. Byleby było, kiedy inwestor poprosi aby załączyć kopię do zawieranej umowy.

Proszę poświęć trochę czasu, poczytaj ogólne warunki ubezpieczenia, sprawdź wszystkie dodatkowe klauzule. Zastanów się, w jakich realizacjach będziesz brał udział, jakich robót będą od Ciebie wymagać inwestorzy. W razie potrzeby poproś agenta o inne oferty.

To naprawdę bardzo ważne.

Odpowiednio dobrana polisa uratowała już nie jeden tyłek, jak inwestycja się wysypała 😉 Składka ubezpieczeniowa to akurat nie jest rzecz, na której warto oszczędzać przy prowadzeniu spółki budowlanej.

Powodzenia!

Ewa Miszczyk-Wróbel
radca prawny

Zdjęcie w artykule pochodzi z Unsplash

***

Podcastu Spółka Budowlana możesz słuchać również na YouTube:

***

Likwidacja budowlanej spółki z o.o.

Zwykle wykreślenie z rejestru przedsiębiorców spółki z o. o. to nic trudnego. Kodeks spółek handlowych reguluje tę kwestie dość skromnie, ale wystarczająco.

Najpierw wspólnicy podejmują uchwałę o otwarciu likwidacji i wybierają likwidatora. Jego zdaniem jest zakończyć bieżące interesy spółki, spłacić zobowiązania i podzielić pomiędzy wspólników pozostały majątek. Likwidator może wszczynać nowe interesy tylko wówczas, gdy to jest potrzebne do ukończenia spraw będących w toku.

Likwidator wzywa też wierzycieli spółki do zgłoszenia się w terminie trzech miesięcy od ogłoszenia o otwarciu likwidacji w…  [Czytaj dalej…]

W czym mogę Ci pomóc?

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły: polityka prywatności.

    { 0 komentarze… dodaj teraz swój }

    Dodaj komentarz

    Na blogu jest wiele artykułów, w których dzielę się swoją wiedzą bezpłatnie.

    Jeśli potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej, napisz do mnie :)

    Przedstaw mi swój problem, a ja zaproponuję, co możemy wspólnie w tej sprawie zrobić i ile będzie kosztować moja praca.

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez KANCELARIA RADCÓW PRAWNYCH Ewa Miszczyk-Wróbel w celu obsługi komentarzy. Szczegóły: polityka prywatności.

    Poprzedni wpis:

    Następny wpis: